Badania genetyczne na ojcostwo - sprawdź, jak je wykonać
 

Badania genetyczne na ojcostwo

badania genetyczne na ojcostwo, badanie genetyczne na ojcostwo

Chcesz mieć pewność co do ojcostwa? Zagwarantują Ci ją jedynie badania genetyczne na ojcostwo. Możesz wykonać je jeszcze w ciąży lub po narodzinach dziecka. W zależności od rodzaju badania analizowane są różne próbki (np. używana szczoteczka do zębów czy wymaz z policzka). Rezultat zawsze jednak jednoznacznie wyklucza lub potwierdza, czy badany mężczyzna to biologiczny ojciec badanego dziecka.

Badania genetyczne na ojcostwo – dlaczego zawsze są pewne?

Badania genetyczne na ojcostwo polegają na pobraniu materiału DNA od osób badanych, ustaleniu ich profili genetycznych oraz ich porównaniu. Profile genetyczne nazywane są „genetycznymi odciskami palca”.

Dlaczego? Ponieważ każdy człowiek ma swój unikatowy i odziedziczony po rodzicach. Co więcej, dzięki analizie 24 markerów DNA wynik badania jest pewny nawet wtedy, gdy biorą w nim udział tylko mężczyzna i dziecko. Obecnie na rynku najszerszy zakres markerów to aż 34. Jest to gwarancja jeszcze pewniejszego wyniku nawet w nietypowych sytuacjach (np. przy mutacji u dziecka, czego nie da się przewidzieć).

Niezależnie od tego, jaka próbka zostanie wykorzystana, rezultat jest jednoznaczny. To dlatego, że DNA z reguły wszędzie jest takie samo, a analizowane fragmenty DNA nigdy się nie zmieniają. Dla pewności wyniku nie ma też znaczenia to, czy test wykonuje się w ciąży czy po narodzinach dziecka. Profil DNA ustalony jest już w życiu płodowym.

Zobacz też: Wynik prywatnego testu na ojcostwo w sądzie [BEZPŁATNY PORADNIK]

Testy genetyczne na ojcostwo – rodzaje

Możesz wykonać testy genetyczne na ojcostwo przed narodzinami dziecka (do celów prywatnych) albo po jego urodzeniu (do celów prywatnych lub sądowych). Test w ciąży umożliwia zyskanie pewności już na tak wczesnym etapie. Próbki dziecka pobierane są w placówce w czasie badań prenatalnych albo izolowane z krwi matki.

Test do celów prywatnych po urodzeniu dziecka może być wykonany bez wychodzenia z domu, z dowolnych próbek. Testy genetyczne na ojcostwo do celów sądowych wymagają natomiast wykorzystania procedury formalnej. Obejmuje ona m.in. pobranie próbek w obecności świadków i dołączenie do wyniku ekspertyzy.

To może Cię zainteresować: Badania na ojcostwo na NFZ?


Czat

Badania genetyczne na ojcostwo – jak zrobić testy genetyczne na ojcostwo?

Co zrobić, by zrealizować prywatne badania genetyczne na ojcostwo po narodzinach dziecka? Wystarczy zamówić zestaw do pobierania próbek, a później odesłać je wraz z formularzem zlecenia badania.

Pewne badanie możesz wykonać już za kilkaset złotych. Próbki do testu prywatnego mogą być dowolne, np. wymaz z policzka, używany smoczek, zużyta guma do żucia czy włosy z cebulkami. Tego typu test na ojcostwo można wykonać również anonimowo i bez udziału matki.

Do testu na ojcostwo w ciąży próbki dziecka pobiera się w placówce (płyn owodniowy lub krew matki). Jego koszt to 2000-2500 złotych lub ok. 6000 złotych. Testy genetyczne na ojcostwo do celów sądowych można wykonać bez skierowania sądu (albo na jego zlecenie), również pobierając próbki – krew albo wymazy z policzka – w placówce. Ich koszt to ok. 1500-2000 złotych.


Zobacz też: 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Brak komentarzy, bądź pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Porozmawiaj o teście DNAPorozmawiaj o teście DNA